Tänään on Pe Syys 10, 2010 11:41 pm

Kaikki ajat ovat UTC + 3 tuntia [ DST ]




Aloita uusi ketju Vastaa viestiin  [ 4 viestiä ] 
Kirjoittaja Viesti
 Viestin otsikko: Koiran nenästä tulee räkää
ViestiLähetetty: Su Tammi 24, 2010 2:53 pm 
Poissa
Pilluhiljaa...
Pilluhiljaa...
Avatar
 Profiili

Liittynyt: Su Kesä 10, 2007 5:37 pm
Viestit: 3680
Paikkakunta: Vantaa
Mikähän mahtaisi olla taustalla, kun koiran nenästä tulee kellertävää räkää ja aivastaessa sitä oikein lentää?
Koira ei aivastele mitenkään enemmän kuin yleensä, mutta sit kun aivastus tulee niin tulee sitä räkääkin, ja varsinkin aamusta hengitys vähän rohisi kun taisi räkä lähteä liikkeelle. Koira on muuten virkeä ja syö hyvin ja se rohinakin on jo lakannut.

Voisko olla joku flunssa vaan, että jos vaikka lähtis levolla, vai pitäisikö laukata päätäpahkaa eläinlääkärille?

_________________
Mä en tykkää kavallisesta tahvista.

Kuva


Ylös
 
 Viestin otsikko: Re: Koiran nenästä tulee räkää
ViestiLähetetty: Su Tammi 24, 2010 4:09 pm 
Poissa
Kaikenkarvainen Ritu
Kaikenkarvainen Ritu
Avatar
 Profiili

Liittynyt: Ke Touko 23, 2007 9:48 pm
Viestit: 1825
Paikkakunta: Kouvostoliitto
Pirre aivasteli räkää kun sillä oli nielutulehdus. Nielutulehdus taas juosi juurensa allergiaan. Nyt saa kortisonia, niin ei niiskuta, mut jos kortisoni loppuu niin ensin alkaa niiskutus ja ryystäminen ja lopulta taas aivastellaan räkää pitkin seiniä... :|

_________________
Whippetit Pentti ja Pirre
&
Kääpiöpinseri Pätkä


Ylös
 
 Viestin otsikko: Re: Koiran nenästä tulee räkää
ViestiLähetetty: Ti Helmi 09, 2010 2:50 pm 
Poissa
Lähtökopissa
Lähtökopissa
Avatar
 Profiili

Liittynyt: To Heinä 16, 2009 9:05 am
Viestit: 48
Paikkakunta: Kajaani
hennu_:

Meillä Tolstoi-laikalla sama juttu! Tällä kertaa ei ole pahemmin aivastellut, mutta räkä turisee nenässä ja ääni on ajoittain käheänä. Kuumetta ei ole, koira on aivan normaali ja virkeä, nenä vain turisee.

Viime keväänä oli ihan samanmoinen homma - meni ohi itsekseen parissa viikossa ja siksi en ole nyt vielä lääkäriin vienyt. Nuhaan on liittynyt myös "nenäpunkkimainen" ryystäminen, mutta en jaksa taas uskoa, että se todella nenäpunkkia olisi, sillä wipukat ovat täysin oireettomia. Kyllä nenäpunkki on pruukannut välittömästi kiertää meillä koko porukan, jos yksi on sen saanut. Keväällä vaikutti siltä, että räkä ei edes kunnolla lähde pois ja aloinkin sitten varovasti pyöräilyttää ja uittaa Tolstoita ja saatiinhan se räkäkin irti. [Toki täytyy miettiä, onko tauti - olipa se mikä hyvänsä - sen sorttinen, että kestää vähän rasittaakin, vai onko parempi pysyä levossa.]

Nyt olen antanut vitamiinia kuurina ja Antiwir-tabletteja. Katsotaan nyt vielä muutama päivä ja mennään sitten lääkäriin, jos ei ala helpottaa.

Millä koiran nuhaa voi ylipäänsä lääkitä? -Jos se siis on ihan nuhaa. Höyryhengitystä? :think: Sarvikuonokannu voi olla laikalle hieman turhan haasteellinen vielä tässä vaiheessa, kun en itsekään osaa moista kapistusta käyttää... Mutta pirtua ja hunajaa tietty, tahi rommitoti. :denti:

_________________
-----
Whut: Tiger's Chaos Supa Sappa ('05) *** JV-08 Tiger's Chaos All Or Even More (07')
sekä Islu, herra ja hidalgo, Ikiroudan Tolstoi ('02)


Ylös
 
 Viestin otsikko: Re: Koiran nenästä tulee räkää
ViestiLähetetty: Ti Helmi 09, 2010 6:13 pm 
Paikalla
Finaalin huipennus
Finaalin huipennus
Avatar
 WWW  Profiili

Liittynyt: Ma Touko 21, 2007 10:05 pm
Viestit: 3770
Paikkakunta: Nurmijärvi / Espoo
Mä sanoisin että aloittajan koiralla on ihan vaan tavallinen nuha. Kyllä niitä koirillakin on, siinä missä ihmisilläkin, tavallista nuhaa ja tukkoisuutta eikä vaan sitä "kuuluisaa" kennelyskää.

_________________
Kennel Dubnjak

Kuva
MVA & KVA Dubnjak Bellarosa
MVA Dubnjak Boislaw
Dubnjak Balashka
MVA Hatsina Jarkaja Zvezda
MVA Hatsina Jastreb Bystryj
Bilinka For Solovyev
Butterfly Gale Royal Lily
Dubnjak Cossara


Ylös
 
Näytä viestit ajalta:  Järjestä  
Aloita uusi ketju Vastaa viestiin  [ 4 viestiä ] 

Kaikki ajat ovat UTC + 3 tuntia [ DST ]


Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ebes, Puuma ja 1 vierailijaa


Et voi kirjoittaa uusia viestejä
Et voi vastata viestiketjuihin
Et voi muokata omia viestejäsi
Et voi poistaa omia viestejäsi

Etsi tätä:
Hyppää:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group  
Design By Poker Bandits  
Käännös, Lurttinen, www.phpbbsuomi.com